Letecké mapovanie (2D/3D)

Letecké mapovanie je realizované pomocou špeciálnych, autonómne riadených UAV. Táto technológia prináša benefity pre akúkoľvek aplikáciu, pri ktorej je potrebné hodnotiť územie z výšky (poľnohospodárstvo, geodézia, stavebníctvo, priemysel, životné prostredie atď.). Mapovanie pomocou dronov ponúka možnosť získať potrebné informácie lacno a rýchlo. Zároveň to robí lacnejšie, s menším rizikom a vyššou presnosťou, ako pri konkurenčnom snímkovaní pomocou lietadiel, či satelitov.

Náš mapovací dron disponuje špeciálnou kamerou s rozlíšením 16 Mpx a úplným diaľkovým ovládaním všetkých jej funkcií. Kamera je doplnená rôznymi objektívmi a filtrami, čo zabezpečuje vysokú flexibilitu výstupov a možnosť vybrať zostavu s najvhodnejšími parametrami pre daný projekt a prostredie.

zenmuse-x5

Špeciálny mapovací softvér zabezpečuje automatizované lety s plnou kontrolou nad parametrami, ako sú percento prekrytia leteckých záberov, kompenzácia rýchlosti letu pri meniacich sa svetelných podmienkach, kopírovanie terénu pre dosiahnutie konštantnej výšky letu pri mapovaní a podobne.

mm_screen

Realizácia samotného mapovania prebieha v 3 krokoch: plánovanie-let-postprocessing. Po navolení oblasti, ktorú je potrebné zmapovať, vypočíta softvér dráhu letu tak, aby oblasť dokonale pokryl pri zachovaní požiadaviek, ako výška letu, želané rozlíšenie a podobne. Počas letu zariadenie automaticky nafotí celú oblasť, pričom každá fotka obsahuje GPS súradnice (tzv. geo-tagy) o presnej polohe, v ktorej bola snímka urobená. Vzlet, pristátie, ako aj celý let sú plne autonómne. Napriek vysokému stupňu automatizácie pilot UAV priebeh letu monitoruje a v priamom prenose sleduje všetky parametre misie. Vďaka tomu môže v prípade potreby kedykoľvek zasiahnuť a prevziať riadenie. Získané zábery sa po ukončení letu podrobia postprocessingu. Tu sa výstupy za pomoci špecializovaných softvérov analyzujú a vytvoria vysoko presné ortofotomapy či 3D modely. V závislosti od výšky letu možno dosiahnuť relatívnu horizontálnu presnosť až 1 cm/px! Čítaj viac…

Dráhu letu a jeho nastavenia je možné uložiť, takže nie je problém mapovať identickú oblasť opakovane. To otvára unikátnu možnosť sledovania zmien a monitoringu územia v čase a to všetko pri zachovaní vysokej flexibility a kvality výstupov.